wtorek, 16 kwietnia 2013

Legendarne okładki II: New Order - Power, Corruption and Lies

                 
                          LEGENDARNE OKŁADKI II: New Order - Power, Corruption & Lies (1983)


Grupa New Order, która wyłoniła się z kultowego zespołu Joy Division, podobnie jak tamta legendarna formacja przykładała wyjątkowe znaczenie do oprawy graficznej swoich wydawnictw. Podobnie jak w przypadku coverów innych albumów wydawanych przez wytwórnię Factory, ich charakterystyczną cechą był efektowny, estetyczny minimalizm połączony z elementami futurystycznymi. W podwójnym znaczeniu - zaczerpniętymi wprost z artystycznego nurtu futurystów początku XX wieku, jak i w nawiązującymi do technologii przyszłości.


                                         1983
                                         Design: Peter Saville
                                         Obraz: Henri Fantin-Latour, Koszyk róż


Najsłynniejsza okładka New Order, do albumu Power, Corruption & Lies, rzeczywiście zawiera nowoczesny element, lecz jako całość jest zdecydowanie niefuturystyczna. Wykorzystano na niej obraz XIX-wiecznego francuskiego malarza, Henriego Fantin-Latoura. Autor okładki, Peter Saville natknął się na pocztówkę z jego przedstawieniem przechadzając się po National Gallery w Londynie. Poszukiwał tam jakiegoś renesansowego obrazu przedstawiającego władcę, co w jego zamierzeniu miało korespondować z tytułem albumu, kojarzącym się z makiawelizmem (siła, korupcja i kłamstwa). Nie udało się mu jednak znaleźć odpowiedniego dzieła. Partnerka Saville'a wymogła na nim za to wykorzystanie uroczego obrazu przedstawiającego kwiaty. Autor znalazł dla nich uzasadnienie: kwiaty oznaczają to, w jaki sposób siła, korupcja i kłamstwa przenikają do naszego życia. Jak kwiaty, są takie uwodzicielskie...

Drugim zwracającym uwagę elementem okładki jest kod barwny. Saville planował umieścić na okładce nazwę zespołu i tytuł albumu używając właśnie tego kodu, skończyło się jednak na numerze katalogowym płyty. W owym kodzie barwnym poszczególnym kolorom przyporządkowane są litery alfabetu i cyfry. Schemat umożliwiający odcyfrowanie znaczenia barw na froncie okładki umieszczono na tylnej stronie. Kod barwny pojawił się również na niealbumowych singlach Blue Monday i Confusion z tego samego roku. 

W styczniu 2010 Poczta Królewska Wielkiej Brytanii umieściła okładkę na znaczku pocztowym serii "Classic Album Cover". Obok okładki New Order tego wyróżnienia dostąpiły m.in. Tubular Bells Mike'a Oldfielda, Division Bell Pink Floyd i Led Zeppelin IV. 


Maciek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz